Aleksandra Gumowska: „Seks w wielkich miastach” (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020)
Dlaczego kobiety powinny przeczytać „Seks w wielkich miastach”? Czy książka polskiej reporterki ma coś wspólnego z popularnym amerykańskim serialem „Seks w wielkim mieście”? I co odkryła polska dziennikarka, podróżując po największych aglomeracjach świata?
Aleksandra Gumowska –
reporterka, podróżniczka, antropolożka – udała się w podróż inspirowaną historią Fileasa Fogga, bohatera powieści J. Verne’a „W osiemdziesiąt dni dookoła świata”. Tak jak Fogg w 1872 roku rozpoczął swoją wyprawę z Londynu, tak również zrobiła polska reporterka. Odwiedza kolejno największe miasta świata: Paryż, Kair, Bombaj, Kalkutę, Singapur, Hongkong, Szanghaj, Tokio, San Francisco, Nowy Jork – bo jak wyjaśnia „sto trzydzieści pięć lat po podróży Fogga świat się nie tylko zmniejszył, ale i zmiejszczył”. 7 miliardów 700 milionów (czyli 7 razy więcej niż w czasach Fogga) ludzi na świecie mieszka głównie w skupiskach miejskich.
Polska reporterka spotyka się z ludźmi, rozmawia, obserwuje, bada, czyta, zadaje pytania. Właściwie w każdym meście, które odwiedza ludzie mierzą się z innymi problemami: niechęć do zawierania małżeństw cywilnych z jednej strony i z drugiej strony potrzeba zawierania związków jednopłciowych w Europie i Stanach Zjednoczonych, zakrywanie twarzy i ciała jako potrzeba ochrony seksualności w krajach arabskich, małżeństwa aranżowane w Indiach, zdrady i ich konsekwencje psychologiczne (Hongkong), roboty i lalki jako alternatywne rozwiązania problemów w relacjach, jak to się dzieje w Japonii, clubbing, swingersi, ale też władza, przemoc.
A. Gumowska nie stawia jednak określonych tez, często jej teksty są pełne sprzeczności, kontrastów, szczere. Z tych tekstów reporterskich – cegiełek zbudowana jest książka, która pokazuje jak ogromne są dzielące ludzi różnice kulturowe i jednocześnie jak bardzo wszyscy ludzie bez względu na szerokość geograficzną potrzebują relacji z drugim człowiekiem i bliskości.
Czy Aleksandra Gumowska ma coś z Carrie Bradshaw – bohaterki kultowego serialu „Seks w wielkim mieście”? Zarówno jedna, jak i druga to dziennikarki, które zgłębiają tajniki ludzkich zachowań seksualnych. Carrie Bradshaw pisała o mieszkańcach Nowego Jorku i zapisywała także swoje doświadczenia. A. Gumowska pisze z perspektywy obserwatorki i – rzecz jasna – czyni to na skalę globalną. Reporterka zastanawia się również jak będzie wyglądał świat relacji seksualnych za dziesięć lat. Odpowiedzi znajdziecie w książce.
„Seks w wielkich miastach”
to historia ludzi, którzy są zamożni, nowocześni, otwarci, może też trochę narzucający innym swoje marzenia, pragnienia, idee. Na pewno książka Gumowskiej poszerza horyzont naszych myśli. Pozwoli kobietom, polskim i europejskim czytelniczkom, docenić zdobycze cywilizacji, wolność wyboru, swobodę działań i – być może – skłoni do zastanowienia co jeszcze można zrobić, aby uczynić świat naszych relacji lepszym, nie psując go.
Jola Kubik