Hummus to prawdziwy skarb zdrowej kuchni. Dla wielu wciąż jednak, pozostaje nieodkryty. Czym tak naprawdę jest i czy warto włączyć go do codziennej diety? Jeżeli macie ochotę dowiedzieć się więcej na jego temat, koniecznie zostańcie z nami.
Hummus wywodzi się z kuchni bliskowschodniej, ale znany jest na całym świecie. Termin pochodzi z języka arabskiego i oznacza „ciecierzyca”. Dokładna historia hummusu nie jest do końca wyjaśniona, a pochodzenie tej potrawy stało się symbolem kulinarnej polemiki na Bliskim Wschodzie. Mimo, że przysmak jest znany m.in. w Syrii, Egipcie, Tunezji, Jordanii, Libanie i Izraelu to te dwa ostatnie kraje toczą prawdziwy spór o miano jego ojczyzny.
Hummus – dlaczego warto spróbować ?
Hummus jest potrawą zawierającą bardzo wiele składników odżywczych. Stanowi bardzo dobre źródło białka, zwłaszcza dla osób na diecie bezmięsnej. W hummusie warto zwrócić uwagę na połączenie ciecierzycy z pastą tahini, dzięki któremu dostarcza aminokwasu metioniny, pozytywnie wpływającego na przyswajanie białka z pożywienia. Hummus to źródło witaminy A, C, folianów i witamin z grupy B oraz minerały takich jak cynk, fosfor, mangan, magnez, potas, selen, sód, miedź, żelazo i wapń. Nie mniej jednak, jak każda potrawa nawet najbardziej zdrowa i wartościowa, nie jest dla wszystkich. Dlatego przed spróbowaniem, należy wziąć pod uwagę indywidualne preferencje swojego organizmu i razie wątpliwości zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka.
Jeśli właśnie starasz się zgubić kilka zbędnych kilogramów, dodanie do diety hummusu będzie świetnym pomysłem.
Włączając hummus do do diety, możemy znacznie ograniczyć uczucie głodu. Ponadto, błonnik reguluje pracę układu trawiennego oraz przemianę materii. Hummus to doskonałe źródło białka, które jest głównym materiałem budulcowym mięśni, kości czy skóry. Dzięki pokaźnej zawartości białka, błonnika i składników mineralnych zapewnisz sobie zdrową, zbilansowaną dietę oraz zmniejszysz chęć podjadania między posiłkami. Hummus jest bogaty w białko, które wpływa na uczucie sytości po posiłku. Ponadto, po spożyciu hummusu nie będziemy czuli potrzeby sięgania między posiłkami po niezdrowe przekąski. Pasta z ciecierzycy stanowi również doskonałą alternatywę dla osób, które z różnych powodów zrezygnowały z jedzenia pieczywa.
Ciecierzyca to doskonałe źródło żelaza.
Dlatego regularne spożywanie hummusu z pewnością pomoże w walce z anemią. Nie wolno jednak zapominać, że zawsze nasz stan zdrowia powinniśmy skonsultować z lekarzem, gdyż długo utrzymujący się niedobór tego cennego minerału jest niebezpieczny dla naszego zdrowia.
Hummus to nieodzowny składnik zdrowej kuchni.
Zamiast niezdrowych, tłustych chipsów, słonego popcornu czy prażonych orzeszków, sięgnijcie po hummus! Podajcie go w miseczce, połóżcie obok pokrojone, świeże warzywa i gotowe! To zdrowa i sycąca alternatywa, która może stać się nieodzownym elementem spotkań towarzyskich.
Jak zrobić hummus w domu?
Głównym składnikiem hummusu jest ciecierzyca. Podstawową wersją hummusu składa się jedynie z kilku składników – ugotowanej cieciorki, sezamowej pasty – tahini, soku z cytryny, oliwy z oliwek, wody i soli. Jednak popularność przystawki sprawiła, że powstało bardzo dużo jej wariantów.
Do cieciorki można dodać różne dodatki i wówczas uzyskamy pasty np. :
- z suszonymi pomidorami,
- z gotowanymi burakami,
- z pieczoną papryką,
- z pietruszką lub szpinakiem.
Z czym jeść hummus?
Najpopularniejszą formą jedzenia hummusu są dodatki w postaci różnego rodzaju pieczywa lub grillowanych warzyw. Hummus można też podawać jako sos lub dip do bardzo wielu potraw. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do kolacji, na imprezę czy spotkanie ze znajomymi. Przepis na pastę z ciecierzycy można dowolnie modyfikować, dlatego możliwe jest również nadawanie jej różnych konsystencji. Jeśli chcemy, by pasta była rzadsza, wystarczy dodać więcej oliwy lub ciepłej wody, a dla uzyskania raczej suchej konsystencji ogranicza się ilość płynnych składników.
Przepis na klasyczny hummus:
Składniki:
- 1 szklanka suchej ciecierzycy, namoczonej przez noc w zimnej wodzie
- 1 szklanka jasnej pasty tahini /sezamowa pasta/ (nie musisz kupować gotowej pasty tahini, o wiele tańszą alternatywą będzie samodzielne zmielenie ziaren sezamu)
- 50 ml zimnej wody
- sok z połowy cytryny
- 2 ząbki czosnku
- szczypta soli
- mielony kumin (jeśli nie lubisz jego smaku, nie dodawaj)
Dodatki:
- oliwa z oliwek
- posiekana pietruszka
- papryka (słodka, wędzona lub ostra)
- posiekana kolendra
Przygotowanie:
Ciecierzycę moczymy przez 8-12 godzin, następnie gotujemy do miękkości. Ugotowaną ciecierzycę umieszczamy w pojemniku blendera, dodajemy tahinę, sól, sok z cytryny i czosnek i kumin. Wszystko blendujemy na gładką masę. Miksując stopniowo dodajemy zimną wodę, aby uzyskać kremową konsystencję. Gotowy hummus wykładamy do miseczki i podajemy z ulubionymi dodatkami.
Smacznego!