PIĘKNA BIŻUTERA

Chyba nie ma kobiety, którą nie ucieszyłaby piękna biżuteria w prezencie.  Ale co zrobić, aby nasza biżuteria była piękna cały czas? Oto kilka porad jak w szybki, prosty, domowy sposób przywrócić naszej biżuterii dawną świetność.


Należy pamiętać o tym, iż przed myciem rąk należy biżuterię zdejmować, ponieważ chemikalia pozbawiają blasku zarówno  złoto  jak i srebro.

    KAMIENIENIE SZLACHETNE

Gdy nasze kamienie szlachetne utraciły blask to włóżmy je na chwilę do letniej wody z mydłem i kilkoma kroplami salmiaku a następnie wypłukać i pozostawić do wyschnięcia.

    ZŁOTO

Łańcuszki złote są bardzo ładne, lecz po jakimś czasie tracą swój urok. Jak prawidłowo należy czyścić złoto?
Oto kilka sposobów:
– można rozpuścić tabletkę do czyszczenia protez zębowych w 1 szklance wody i włożyć do niej złoto. Po tym zabiegu polerujemy ją irchową szmatką co nada jej piękny połysk,
– można również na zwilżoną szmatkę nasypać troszkę proszku do pieczenia i przecieramy tym naszą biżuterię,
– można także czyścić suchym popiołem z papierosów,
– można też w biżuterię wetrzeć sok z cebuli i zostawić na kilka godzin, po tym czasie wypolerować szmatką.
Czasami w cienkim łańcuszku zrobi się węzełek i ciężko go odplątać, aby nie uszkodzić biżuterii. Z takim problemem można sobie poradzić: zwilżamy ten węzełek olejem i po około 10 minutach możemy go rozplątać  bez większych problemów igłą.

    SREBRO

Aby srebro błyszczało postępujemy podobnie jak przy kamieniach szlachetnych, czyli wrzucamy srebro do wody z mydłem i salmiakiem, z tą rożnicą, że do wody gorącej a nie do letniej jak w przypadku kamieni.
Również dobrym sposobem jest polanie srebra ciepłą wodą z gotowanych ziemniaków, a potem płuczemy letnią wodą i przecieramy szmatką.

    PERŁY

Ten rodzaj biżuterii jest uczulony na kwasy, ponieważ pod jego wpływem rozpuszczają się. Tak samo nie lubią kontaktu z lakierem do włosów czy nawet perfumami. Perły można wyczyścić w bardzo łatwy sposób wkładając je na kilka godzin do roztworu z płatków mydlanych.

   BURSZTYNY

Bursztyny lubią mycie w ciepłej wodzie z mydłem, po czym je osuszyć i wypolerować. Po umyciu wyciągnąć je od razu z wody, bo jak będą w niej długo to zmatowieją. Jeśli nam się zaplamił czymś bursztyn to wyczyśćmy go chlebem albo olejkiem migdałowym. Bursztynu nie wolno przemywać alkoholem, ani rozpuszczalnikami.

  OPALE

Ten rodzaj biżuterii należy do bardzo wrażliwych, więc należy się z nimi obchodzić jak z jajkiem. Nie tolerują dużych róznic temperatur. Opale wkładamy na noc do miseczki z proszkiem magnezowym. Rano ten proszek usuwamy przy pomocy miękkiej szczoteczki.

    SZKLANA BIŻUTERIA

Biżuterię szklaną czyścimy przy pomocy ciepłej wody z mydłem, natomiast kamienie szklane wodą z octem.

    FAŁSZYWE BRYLANTY

Na rynku jest bardzo dużo biżuterii, jak w niej rozpoznać fałszywe brylanty?
Prostym zabiegiem jest włożenie ich do czystej wody. Jeśli będzie fałszywy,  to brylant stanie się matowy a z kolei prawdziwy zabłyśnie.
Trzeba uważać na sztuczną biżuterię, ponieważ ona często uczula, a także pozostawia czarne ślady na ubraniach i skórze. Ale jeśli już mamy taką biżuterię i nie chcemy, żeby zostawiała plamy to pomalujmy ją bezbarwnym lakierem do paznokci. Do najbardziej uczulających składników zalicza się nikiel i jeśli kolczyki są z tego wykonane a osoba, która je nosi jest alergikiem to może dostać stan zapalny płatków ucha. Możemy temu zapobiec, jeśli pomalujemy kolczyki z niklu bezbarwnym lakierem do paznokci.