Halloween to znane na całym świecie święto w wigilię wszystkich Świętych. 31 pazdziernika dzieciaki przebierają w się straszne stroje, malują buzie, i wędrują od domu do domu w poszukiwaniu cukierków. Cukierek, albo psikus – wybór należy do Ciebie ;). Bardzo fajna zabawa i kolejny sposób na wyrwanie dzieciaków sprzed komputerów i wyciągnięcie na dwór, na wspólną zabawę.
Pomysłów na halloweenowe przebranie możecie znalezć w necie całą masę: szkielety, nietoperze, diabliki, czarne charaktery, potwory…. w sumie chyba nic nie jest zakazane. Strój im bardziej kreatywny i straszny, tym lepszy. Możemy go uszyć sami, możemy również odwiedzić np sklep PARTYSHOW i wybrać coś odpowiedniego dla siebie.
Nasze domy możemy również przystroić w ciekawy, ale straszny sposób. Oto kilka inspirujących propozycji:
Trzeba mieć odwagę, żeby zapukać do domu, który tak wygląda ;).
No jak widać zabawa może być przednia. Dlaczego więc w internecie pojawiają się takie obrazki?
Co oznacza Halloween?
Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows’ E’en, czyli wcześniejszym „All Hallows’ Eve” – wigilia Wszystkich Świętych.
To co znajdziemy na ten temat w Wikipedi: ” Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony) albo celtyckie święto na powitania zimy. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych….Wikipedia”
Kościół zakazuje obchodzenia Halloween głównie ze względu na pogańską genezę tego święta. Ale czy w swoich zakazach jest konsekwentny?
- 25 grudnia : w tym dniu obchodzone było wielkie święto Sol Invictus -niezwyciężone słońce – bóstwo rzymskie. Święto to zostało wprowadzone dekretem w 321 roku przez cesarza Konstantyna Wielkiego. Dopiero w IV wieku, Kościół wykorzystując popularność tego święta pogańskiego, przepisał w tym dniu obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia.
- Wielkanocne pisanki – chętnie malujemy i przyozdabiamy nimi stoły wielkanocne. Bo przecież jajko – to symbol życia. Było jednak już znane w czasach starożytnych i już wtedy czczone i przyozdabiane. Najstarsza pisanka liczy sobie 5000 lat i są to pisanki z Asyrii.
- Wigilia nocy św. Jana w nocy z 23 na 24 czerwca – to pogańska Sobótka – noc Kupały;
- Niedziela – dzień wolny od pracy, dzień w którym udajemy się do Kościoła na modlitwę. Dlaczego właśnie niedziela. Niedziela – sunday – dzień słońca – dawne święto słońca – święto pogańskie.
- Różaniec – wywodzi się z Indii i służył do utrzymywania rytmu odmawiania mantr.
- Niedziela palmowa: święto upamiętniające przybycie Pana Jezusa do Jerozolimy. Mieszkańcy machali mu na przywitanie palmowymi gałązkami. Nasze palmy nie mają jednak z nimi nic wspólnego. Często są bardzo duże, kolorowe, czasami bardzo piękne, a czasami zwyczajnie kiczowate. To właśnie pogańskie tradycje, a dokładnie w tym wypadku Jare Święto – święto poświęcone Matce Ziemi i jej płodności.
- A jeżeli jesteśmy już przy pięknych palmach nie sposób nie wspomnieć o jednym przykazaniu: „Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego co jest w wodzie pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał, i nie będziesz im służył, gdyż ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, a okazuje łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.
2 Mojż. 20:4-6 (por. Wj 20,4-6 BT) ” tak brzmi drugie przykazanie Boże w wersji biblijnej. Zostało ono jednak usunięte z dekalogu. Dlaczego? Bo nie jesteśmy w stanie odciąć się od pogańskiego kultu obrazów i symboli. - Zaduszki 2 listopada – to odpowiednik pogańskiego Święta Dziadów – i kiedyś, tak jak i dziś – modlono się za dusze, które nie dotarły jeszcze tam gdzie powinny.
Takich świąt i zwyczajów można wymieniać jeszcze bardzo, bardzo dużo.
Są również takie święta, które pomimo że zachowały pogańską nazwę i charakter nadal są kultywowane: jednym z nich jest topienie Marzanny – kukły, która ma symbolizować boginię, która topiona przywoła wiosnę. I pomimo, że Kościół również i tutaj zakazał obrządku, to jednak rodzima tradycja okazała się silniejsza. Dzieciaki robią kukły w szkołach i w pierwszy dzień wiosny (który w szkole jest uznany jako dzień wagarowicza) idą ją topić. Pomijając symbolikę, samo święto pozwala bezpiecznie przetrwać dzień wagarowicza.
Dlaczego Halloween jest tak bardzo krytykowanym i zabranianym świętem? Dlaczego jest ono bardziej pogańskie od innych. Dlaczego nie jest traktowane jak zwykła maskarada i zabawa? Malując sobie twarz i tapirując włosy, zastanawiam się nad tym i ….. niestety nie wiem.
Może Wy macie jakieś przemyślenia na ten temat?