Piękne pisanki wielkanocne to tradycyjna ozdoba naszego stołu w czasie Świąt Wielkanocnych.
W zależności od techniki wykonania wyróżniamy:
- drapanki;
- kraszanki;
- pisanki;
- oklejanki;
- ażurki.
Każda technika ma swoich zwolenników, a wszystkie prowadzą do stworzenia ozdób, które cieszą nasze oko. Pisanki przygotowujemy zarówno z jajek ugotowanych na twardo jak i wydmuszek.
Jak przygotować jajko na twardo? Wystarczy umyte wcześniej jajko włożyć do lekko osolonej wody i gotować parę minut. Od tego ile to będzie minut, będzie zależała twardość tego jajka (jakkolwiek to brzmi 😉
Jak widać już po 11 minutach gotowania mamy jajko ugotowane na twardo.
Jak przygotować wydmuszkę? Surowe jajko dokładnie myjemy (powtarzam to jak mantrę, ale to bardzo ważne), szpilką nakłuwamy dziurkę w tępym końcu jajka i okrężnymi ruchami, delikatnie ją powiększamy, tak aby jej średnica wyniosła ok 2 milimetry. Taką samą czynność wykonujemy po przeciwległej stronie jajka. Na koniec włóż igłę głębiej, aby przebić żółtko. Trzymając jajko nad miską, dmuchamy w jedną z dziurek tak długo, aż całą zawartość jajka drugą dziurką wyleci nam do miski. Po zakończeniu myjemy jajko pod wodą, delikatnie wpuszczając ją do wnętrza skorupki, płuczemy i wydmuchujemy wodę. Prawda, że łatwe?
Oto 7 pomysłów na pisanki wielkanocne
PISANKI MARMURKOWE
do ich wykonania będziemy potrzebowały różnokolorowe lakiery do paznokci, kubeczek i wodę. Do kubeczka wlewamy wodę o temperaturze pokojowej i wlewamy do niego różne lakiery (najlepiej wyglądają jaskrawe kolory, ale wszystko oczywiście zależy od naszego upodobania). Lakiery powinny unosić się po powierzchni wody. Małym patyczkiem (np. wykałaczką lub zapałką) mieszamy delikatnie lakiery tworząc oryginalne kształty. Przygotowaną wcześniej wydmuszkę jajka zanurzamy do połowy w naszej miksturze. Lakier oblepia się na skorupce. Wyciągamy wydmuszkę i po czekamy aż wyschnie (dokładnie tyle ile czekamy na wyschnięcie paznokci). Kiedy jedna połówka jest gotowa, obracamy wydmuszkę i zanurzamy drugą część naszej wydmuszki.
PISANKI OGRODOWE:
aby wykonać te pisanki potrzebujemy tylko łupinki z cebuli, pończochę i różne listki. Umyte wcześniej jajko wkładamy do pończochy, do której wkładamy również listeczki, starając się je rozłożyć na powierzchni jajka. Pończochę szczelnie zawiązujemy, tak aby listki nie miały możliwości przesunięcia i tak przygotowaną paczuszkę wkładamy do garnka wypełnionego wodą i łupinami cebuli. Gotujemy 15 minut. Po tym czasie jajka wyciągamy, ściągamy pończoszkę i listeczki, możemy delikatnie je natłuścić masłem i nasze piękne pisanki ogrodowe już gotowe.
PISANKI WODNE:
ten rodzaj pisanek jest ulubionym w moim domu. Z dwóch powodów. Uśmiech mojego bezcenny, kiedy pokazuje nam swoje dzieło, a te parę minut ciszy i spokoju kiedy jest zajęte wykonywaniem tych pisanek – nieoceniony ;). Jajka gotujemy na twardo i po wystygnięciu przekazujemy swojemu dziecku. Teraz w ruch idą farbki wodne, pędzelki i małe, zdolne paluszki które potrafią wyczarować najpiękniejsze pisanki na świecie. Podpowiedzcie swojemu maluchowi, aby przy ich tworzeniu był cierpliwy. Najpierw jedna warstwa tła, czekamy na wyschnięcie i już konkretne zdobienie: kropeczki, kreseczki, szlaczki – wszystko co dusza zapragnie. Do zdobienia tych pisanek można użyć również innych materiałów, np. folii spożywczej, odciskać jej ślady na jajku. Jedyne ograniczenie – to fantazja 😉 A wierzcie mi, nasze dzieci potrafią być kreatywne, więc jeżeli błoga cisza będzie trwała za długo idźcie sprawdzić, czy aby malowanie pisanek nie wymknęło się spod kontroli.
PISANKI OWIJANKI
do tego wykonu będą nam potrzebne różne kawałeczki materiału, sznureczków, wstążeczek, kordonków … co tylko wpadnie nam w rękę. Ugotowane na twardo jajka smarujemy klejem biurowym i owijamy tym co znalazłyśmy w domu. Może to być paseczek materiału przewiązany wstążeczką, kawałek płótna przyozdobiony sznureczkiem…. i tak aż do wyczerpania zapasów ;).
- PISANKI W WEŁNIANYCH UBRANKACH: wydmuszkę jajka smarujemy klejem (najlepszy do tego będzie Wikol) i owijamy równiutko włóczką. Aby ułatwić sobie pracę, jako podstawkę wykorzystajmy zakrętkę z butelki (mi idealnie przypasowała ta po kefirze). Na zakrętce ustawiamy sobie naszą wydmuszkę i zaczynając od samego czubeczka (koniec włóczki wkładamy w otwór z wydmuszki) powolutku owijamy naszą pisankę. Możemy tutaj wykorzystać jeden, lub kilka kolorów włóczki.
- PISANKI KORONKOWE : technika wykonania podobna jak w przykładzie opisanym powyżej, ale tym razem materiałem, który będziemy wykorzystywać jest różnego rodzaju koronka. Koronkę możemy przyklejać paseczkami, możemy wycinać poszczególne elementy koronki, możemy ją w całości przykleić do naszej wydmuszki, szczelnie ją opatulając.
Pomysłów na wykonanie ciekawych, oryginalnych pisanek jest całe mnóstwo. Wystarczy tylko troszkę czasu, pomysłu i oczywiście chęci. Mam nadzieję, ze uda Wam się stworzyć coś niepowtarzalnego i pięknego.