Uwielbiamy zupy! Chętnie sięgamy po miskę ciepłego pokarmu nie tylko na obiad, ale także i na kolację. Zupa to rewelacyjny sposób, by przemycić do diety swojej czy dziecka cenne witaminy i minerały z pokarmów.
Warto pokochać zupy, ponieważ:
- są niskokaloryczne – naukowcy z Penn State University odkryli, że ludzie, którzy zaczynają dzień od zupy niskokalorycznej w ciągu dnia zjadają posiłki średnio o 20 procent mniej kaloryczne niż osoby jedzące inne produkty na śniadanie. Zupie daje uczucie sytości, ale trzeba pamiętać o tym, by przyrządzać ją ze zdrowych produktów, na pewno rezygnując z tych na bazie gotowych kostek bulionowych, śmietany, z dużą ilością warzyw strączkowych i kapustnych (mogą wywoływać wzdęcia i bóle brzucha).
- są zdrowe – kiedy czujemy, że jesteśmy głodni, to otwieramy lodówkę i sięgamy po zupę z poprzedniego dnia. Zupa z fasolą czy soczewicą to porcja zdrowego białka, węglowodanów, błonnika. Zupa krem z marchewki to cenne źródło potasu, a przecierane zupy wielowarzywne z dodatkiem ziemniaka i niewielkiej ilości masła lub oliwy są delikatne, sycące i lekkostrawne.
- można jeść je przez cały rok – to wielka zaleta zup, że można przygotowywać je z niemal każdego warzywa w zależności od sezonu. Chłodniki będą orzeźwiały latem, gęste zupy z soczewicą rozgrzewały zimą.
- są łatwe, tanie i szybkie w przygotowaniu – przygotowanie zupy wiąże się z bardzo małym nakładem pracy, czasu i pieniędzy. Wszystko co musimy zrobić, poza kupieniem odpowiednich składników, to pokrojenie ich, wrzucanie do garnka, mieszanie od czasu do czasu. Zupa dobrze smakuje także następnego dnia, dlatego warto przygotować jej więcej.
Przepis na zupę wegetariańską
Składniki:
- 4 łyżeczki mielonego czosnku
- 1 szklanka pokrojonej w kostkę cebuli
- 2 szklanki pokrojonych w kostkę pieczarek
- 8 filiżanek bulionu warzywnego
- 1 szklanka pokrojonej w plasterki marchewki
- 2 szklanki pokrojonej w kostkę cukinii
- 1 szklanka posiekanej fasoli szparagowej
- 2 szklanki różyczek kalafiora
- 3 szklanki posiekanej kapusty pekińskiej
- 1 puszka pokrojonych pomidorów bez soli (można zastąpić trzema świeżymi pomidorami)
- 3 liście laurowe
- 2 łyżki posiekanego tymianku
- 1/4 szklanki posiekanej natki pietruszki
- 1/4 szklanki posiekanej bazylii
- 2 łyżki czerwonego octu winnego (lub ocetu balsamicznego)
- łyżka oleju
Przygotowanie:
Do dużego garnka wkładamy mielony czosnek, cebulę i pieczarki. Składniki podsmażamy na łyżce oleju na małym ogniu przez około 10 minut (aż staną się miękkie), często mieszając. Dolewamy bulion warzywny, wrzucamy marchewkę, cukinię, fasolkę, różyczki kalafiora, kapustę pekińską, pomidory i liście laurowe. Następnie przygotowujemy mieszankę przypraw. Zupę doprowadzamy do wrzenia, przykrywamy i dusimy na małym ogniu przez około 20 minut. Dodajemy 2 łyżki wybranego octu. Gotujemy jeszcze 2 minuty. W miseczce łączymy tymianek, natkę pietruszki i bazylię. Mieszankę przypraw wrzucamy do ugotowanej zupy i mieszamy całość. Gotowe!
Przepis na zupę marchewkową
Składniki:
- 2 szklanki bulionu warzywnego
- ok. 10-12 pokrojonych pieczarek
- duża garść młodego szpinaku
- 5-6 marchewek (lub około kilograma baby carrots)
- 2 nieduże żółte cukinie, pokrojone w kostkę
- 2 nieduże zielone cukinie, pokrojone w kostkę
- 1 duży słodki ziemniak (batat), pokrojony w grube plasterki
- 8 całych ząbków czosnku
- 2 drobno pokrojone cebule
- 3 szklanki wody
- 1 szklanka żółtej soczewicy
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Do dużego garnka wlewamy bulion i dodajemy: pieczarki, szpinak, marchew, żółtą i zieloną cukinię, batata, czosnek, cebulę, wodę. Zupę doprowadzamy do wrzenia. Następnie zmniejszamy ogień i gotujemy na małym, pod przykryciem przez około 45 minut, od czasu do czasu mieszając. Dodajemy soczewicę do garnka i wymieszamy (dużą zaletą soczewicy jest to iż w odróżnieniu od innych warzyw strączkowych nie trzeba jej namaczać, bardzo szybko wchłania wodę.). Gotujemy przez kolejne 30 minut. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku.